20 Yaş Dişlerini Çektirmek Acıya Neden Olur Mu?


Hastalar genel olarak diş çektirme işleminden endişe duymaktadır. Yaşanan diğer diş operasyonları hakkında zorlu ve ağrılı geçtiğine yönelik abartılı hikâyeler, hastaların daha çok korkmasına ve gerekli tedavinin yapılmasının gecikmesine neden olmaktadır.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/20-yas-dislerini-cektirmek-aciya-neden-olur-mu

Fakat yapılan her müdahale farklı olmakla beraber kişinin sorununa yönelik operasyona göre seyri değişmektedir. Bazı 20 yaş dişlerinde geciken müdahale, ağız ve diş hastalıklarına yol açar. Bu sorunlardan dolayı işlem biraz zorlaşabilir. Ancak enfeksiyonel durumlarda öncelikle buna yönelik antibiyotik tedavi uygulanır ve daha sonra yapılan kontrollere göre diş çekimin nasıl gerçekleştirileceği belirlenir.

Diş çekimin zorluk derecesi diş hekimine, dişin durumuna, anestezik maddeye, hastanın ağrı eşiğine, hastanın psikolojik durumuna ve metabolizmaya bağlı olarak değişir. Fakat 20 yaş dişlerinin normal çekimi gibi ameliyatla çekimi de, hasta için endişe edecek bir durum yaratmamaktadır. Çünkü işlem lokal anestezi altında dişin çekileceği bölgenin uyuşturulması ile oldukça pratik bir şekilde sonlandırılmaktadır. Uygulama esnasında hasta hiçbir şekilde yapılan müdahaleyi ve diş çekimini hissedemez. Bu nedenle 20 yaş dişlerini çektirmek acıya neden olmaz. Ancak çekim işleminden sonra anestezinin etkisi ortadan kalkacaktır. Eğer ağrınız baş edilemeyecek bir düzeyde ise diş hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler etkili olacaktır.

20 yaş dişleri genellikle kısmı sürmüş gömülü dişlerdir. Bu nedenle çekim sırasında kolaylıkla kırılabildiği için cerrahlar tarafından işlem gerçekleştirilir. Eğer diş çekiminde bir kırılma durumu söz konusu ise, cerrahi bir müdahale ile gömülü dişlerin olduğu bölgeye kesi yapılarak, kemik dokusu gerektiği şekilde düzleştirildikten sonra dişe ait diğer parçalar çıkartılıp, dikiş atılır. Tüm bu işlemler bölgesel anestezi uygulandıktan sonra yapıldığı için, hasta hiçbir şekilde acı duymaz. Çekim işleminden sonra diş hekimi hastaya gerekli bakım hakkında bilgi ve bir hafta aradan sonra dikişlerin alınması için hastaya randevu verir. Bir haftalık süreni ardından yalnızca birkaç dakika süren oldukça basit ve acısız bir şekilde dikişler alınır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr