20 Yaş Dişleri Sorunlarının Çözüm Yolları Nelerdir?


20 yaş dişleri ağzın en sonunda yer alan ve sonradan süren dişlerdir. Genellikle 20 yaşlarında sürer ve gömük kalması sonucunda komşu dişlere baskı yaparak kemik ve buna bağlı olarak diş ve diş eti sorunlarına yol açar.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/20-yas-disleri-sorunlarinin-cozum-yollari-nelerdir

Özellikle kısmi sürmüş 20 yaş dişlerinin konumundan dolayı, temizliği ve bakımı oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle besin artıklarının yer edinmesi sonucu; bakteri oluşumu, diş plakları ve diş hastalıklarına neden olarak, 20 yaş dişi ve komşu dişlerde çürüme meydana gelir. 20 yaş dişlerinin gerekli temizliğinin yapılmadığı durumlarda dişi çevreleyen yumuşak dokularda enfeksiyon gelişebilir. Bu nedenle dişlerin neden olduğu sorunları önlemek amacı ile 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir. Fakat her 20 yaş dişinin çekilmesi gerekmemektedir. Eğer bu dişlere bağlı olarak bir hastalık veya şikâyet söz konusu ise giderilebilmesinin en etkili yolu dişlerin cerrahi bir müdahale ile çekilmesi gerekir.

6 ay ile 1 sene boyunca bu dişlere bağlı olarak tekrarlayan diş eti ve çene iltihaplanması durumunda sorunların daha ciddi bir boyut kazanmaması için öncelikle antibiyotik tedavisi ardından diş çekimi gerçekleştirilir. Kısaca 20 yaş dişlerinin sorunlarının çözüm yolları neden oldukları hastalıkların giderilmesini ve çekilmesini kapsamaktadır.

Komşu diş köklerinde rezorpsiyon ( diş kaybı )

İlerleyen yaşlarda gelişen kemik kaybı, gömük dişlerin çene kemiği yüzeyine yakınlaşmasına neden olur. Bu tür sorunlarda dişlerin üzerinde yer alan diş eti ve çene kemiğinden destek alan hareketli protezler yerleştirilebilir. Bu protezler yerleştirildiğinde gömülü diş üzerine denk gelen diş etlerinde ülserasyon oluşması ve gömülü dişin ağız içine açılarak enfekte olabilmektedir. Ancak gömülü dişler ile beraber dental folikülün de gömülü kaldığının da unutulmaması gerekir. Çünkü dental folikül odontojen kistlere ve ameloblastoma dönüşebilme potansiyeli taşımaktadır. Miyofasiyal ağrı, disfonksiyon sendromu ya da temporomandibular eklem bozukluklarının olmadığı hastalarda özellikle alt çenenin arka bölgesinde ortaya çıkan nedeni bilinmeyen ağrılar, gömülü kalan dişlerin çekilmesi ile son bulur. Alt çenede yer alan gömük 20 yaş dişleri bulundukları bölgedeki çene kemiğinin zayıflamasına ve herhangi bir travmatik durumda daha kolay kırılmasına neden olmaktadır.

20 yaş dişlerinin çürümesi

Ağızda en son yer alan ve ulaşımı zor olan bölgedeki 20 yaş dişlerinin temizliği pek mümkün olmamaktadır. Uygun bölge olmasına rağmen sürümeyen dişler, gıda artıklarının birikmesine neden olur. Konumu itibari ile temizlenmesi oldukça güç olan bu bölgedeki dişlerin çürümesi muhtemeldir. Bu nedenle diğer dişlere de zarar vermemesi açısından çekilmesi daha doğru olacaktır.

20 yaş dişlerinin neden olduğu rahatsızlıklara karşı ne gibi önlemler alınabilir?

Her bireyin ağız ve diş sağlığı için rutin olarak 6 ayda bir diş hekimine başvurması gerekir. Diş hekimin yapmış olduğu kontroller sonucunda dişin konumu, şekli, boyutu ve ileri dönemlerde ne gibi problemlere yol açabileceği tespit edilir. Eğer sorun yaratabileceği düşünülen 20 yaş dişleri var ise, diş hekiminin uygun gördüğü tedaviler gerçekleştirilerek, sorun yaratmadan engellenmektedir.

Diş plakları ilerleyen zamanlarda ciddi diş hastalıkları yaratabilmektedir. Bu nedenle ağız içi hijyenin sağlanması açısında altı ayda bir diş hekimine başvurarak, bu diş plaklarının temizlenmesi gerekir. Ayrıca kişinin her gün aksattırmadan diş bakımını doğru bir şekilde yapması önemli bir faktördür.

20 yaş dişinin çekimi yalnızca ameliyat ile mi olur?

Her 20 yaş dişinin ameliyat ile alınmasının gerektiği konusunda bir husus yoktur. Kişiye yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda diş hekiminin uygun gördüğü yöntemleri belirlemesiyle operasyon şekli belirlenir. Ayrıca her 20 yaş dişinin çekimi düşünüldüğü gibi zor olmamaktadır. Çekilmesi gereken dişin konumu, büyüklüğü ve şekli dişin normal mi yoksa ameliyatla mı alınması gerektiği konusunda detaylı bilgiyi verir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr