20 Yaş Dişleri


Bu dişler her ne kadar 20 yaş dişleri olarak tanımlansa da, kişilerde herhangi bir yaşta çıkabilir. Çıkmadığı durumlarda çene kemiğine gömülü kalarak, enfeksiyona ve yüz bölgesinde şişmeye neden olabilir. Bu dişlerin çıkması için, en uygun dönem 18-30 yaş arasıdır.

Bu dişlerin önünde yer alan ikinci büyük azı dişleri insanlarda 11-13 yaşında çıktıktan sonra, dişlerin sürmesi için çene kemiğinde yeterli mesafe bulunursa, 20 yaş dişleri kendine yer bulabilir. Bu dişlerin ileri yaşlarda çıkmasının nedeni tamamen çenenin ya da dişin gelişimiyle alakalıdır.

Diş arkında yer darlığı olması halinde dişlerin çıkmasına diş etti, komşu dişler ya da kemik engel olabilir. Bu durumda 20 yaş dişi gömülü kalarak, engellerin ortadan kalkmasına kadar bekliyor. Daha sonra ileri yaşlarda bile çıkabiliyor. Bazı kişilerde de bu dişlerin yarısı çıkabiliyor. Kalanı daha sonra çıkabiliyor. Bu dişin çıkmak için uygun olan kemik mesafesi bulmasında mümkün oluyor.

Ağız yüzeyine çıkamayan dişler nadiren sorun oluşturur. Dişler besin artıklarıyla temasa geçtiklerinde ağız sağlığı açısından sorunlara neden olabilir. Bunun sebebi en son çıktıklarından bazı nedenlerden dolayı yerine tam olarak oturmamalarından kaynaklanır. Çünkü bu alanlara yiyecek artıkları daha rahat yerleşir ve çürüklerin oluşmasına uygun zemin hazırlar. Bu dişler diş fırçalama sırasında geride olduklarından, çoğu zaman ihmal edilir. Çürük ve enfeksiyon oluşumunda ağrı ve yüzde şişliğe neden olurken, bazen ağız kokusu yapabilirler.

20 yaş dişi kaç tane olur?

Bu dişler ikinci büyük azıların hemen yanında yer alır. Altta ve üstte toplamda 4 adet 20 yaş dişi olur. Bunlar her zaman çıkmayabilir. Genellikle kendine yer bulamayanlar gömülü kalır.

20 yaş dişleri nelere sebep olabilir?

20 yaş dişleri çenede tam olarak yerleşme olmadığında yani gömülü kalmalarında ya da yarı gömülü kalmaları durumunda bazı sorunlara neden olabilir. Bunlar;

 • Yarısı çıkan dişlerde dişin gövdesinin dışındaki yumuşak dokularda enfeksiyon gelişebilir.
 • Dişlerin bulunduğu alandaki diş etlerinde iltihaplanma nedeniyle şişlikler oluşabilir.
 • Diş etindeki iltihaplanma yüzünden ağrı, ağzın açılmasında kısıtlılık, acıma, yanakta şişlik ve ilerleyen aşamalarda yutkunma güçlüğü oluşabilir.
 • Diş çürükleri olabilir
 • Protez kullanımında engellenme olabilir
 • Kaynağı tespit edilemeyen ağrılar olabilir.
 • Dişlerden kaynaklanan kist ve tümör oluşumları meydana gelebilir
 • Ortodontik tedavi engellenebilir.

20 yaş dişleri ağrı yaptığında ne yapılmalıdır?

Ağızda süren bütün dişler ilk çıkacakları zaman ağrıya neden olabilir. Bu doğal karşılanacak bir durumdur. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin ilk çıktığında yaptığı ağrı da normal karşılanabilir. Bunlar ağrı kesici ilaçlarla ve antiseptik gargaralarla hafifletilebilir. Enfeksiyon oluşumu varsa, bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Ağrının geçmemesi, enfeksiyonun devam etmesi halinde, dişin çekilmesi gündeme gelebilir.

20 yaş dişler çekilmeli midir?

Dişlerde iltihap olması halinde, ağızda kist ve tümör oluşumuna engel olmak için bu dişlerin çekilmesi gerekir. Aslında ağızda bulunan dişlerin içinde en son çıkan 20’lik dişlerin ağız sağlığında bir katkısı yoktur. Burada çıkan üçünü büyük azılardır. İnsanlarda zamanla beslenme düzeninin değişmesi nedeniyle, yapıları küçülmüştür. Geç dönemde çıktıklarında, kendilerine yer bulamaz ve çenenin içinde gelişmeye başlarlar. Bunlar çıkmadığında çene ve dişte iltihap gelişebilir. Diş fırçalama sırasında ihmal edildiklerinde plak oluşması nedeniyle çürükler oluşmaktadır. Çene yapısında normal bir şekilde çıkan dişlerde diş çekimi yapılırken, çene içinde kalmış olanlara ameliyat uygulanmaktadır. Bu operasyon sonrasında meydana gelen ağrılar, yaraların iyileşmesine kadar etkili olur. Bu sırada ağrı kesici ilaçlar ve ağız gargaralarından destek alınabilir. Ayrıca dişlerin çekilmesinden sonra kanama olabileceğinden, beslenme sırasında sıcak besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. En az bir gün süreyle çiğneme fonksiyonu yapılmamalı, diş fırçalama sırasında özen gösterilmelidir. Bu dönem ağız ve diş temizliği de önemlidir. Bazı durumlarda 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek kalmaz. Bu durumlar;

 • Dişler çene kemiğinin içinde iltihaba sebep olmadıysa
 • Çene içindeki dişlerin altlı ve üstlü olarak çıkması durumunda
 • Çiğneme işlevinin yerine getirilmesinde sorun yaşanmıyorsa
 • Ağızdaki diş yapısını bozmuyorlarsa, 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur.

20 yaş dişlerinin çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Üst çenede yer alan dişlerin üst kısmında bulunan maksiller sinüs boşluğu, yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır. Diş çekimi yapılırken hatalı bir hareket nedeniyle diş sinüs boşluğuna inebilir. Alt çenede bulunan dişlerin çekimi ise, daha özenli ve dikkatli yapılmalıdır. Çenenin sağ ve sol alanlarında olan sinirler, bu alandaki dişlerin alt kısmından geçtiğinden, bunlara zarar verildiğinde, dudakta 6 ay devam edecek ya da kalıcı olarak uyuşukluğa neden olacak olumsuzluk yaşanabilir. Arka tarafta bulunan Lingual sinire verilebilecek zarar durumunda ise, dilde geçici uyuşukluk meydana gelebilir.

20 yaş dişlerinin çekimi nasıl yapılır?

Gömülü olarak duran dişlerin çekilebilmesi için, önce panaromik röntgen çekilmesi ve dişin pozisyonu tespit edilmelidir. Gerektiği takdirde üç boyutlu tomografi çekilmeli ve dişlerin sinirlerle ve sinüslerle olan yakınlığı tespit edilmelidir. Bu belirlemelerden sonra anestezi uygulanarak bölgeye kesik atılır. Dişeti flebi ile kaldırılarak, gömülü dişe ulaşılmaya çalışılır. Üst bölgede bulunan dişler daha kolay çekilmesine rağmen, alt tarafta bulunanlar konumuna göre daha zorlu bir işlem gerektirir. Dişin konumunun dik, çapraz ve yatay olmasına göre, özenli bir çalışma yapılarak parçalar halinde çekilmesi gerekli olabilir. Bu işlemler sırasında çene kemiğinde de aşınmalar meydana gelebilir. İşlem tamamlandıktan sonra, dişin çekildiği bölgeye 20 dakika kadar tampon uygulaması yapılır. Kemikte bir aşınma varsa, buz uygulaması iyi gelecektir. Bu onar dakikalık süreler halinde uygulamalısınız. Aksi halde yumuşak doku yanması oluşabilir. Sigara kullananlar ameliyattan sonra, 24 saat süreyle bunu içmemelidir. Bu dişlerin işlevleri olmadığından, çekim yapıldıktan sonra bunların yerine protez yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak çekilmelerine gerek olmadığında, gerektiği takdirde kanal tedavisi uygulanabilir.

20 yaş dişin çekimi ne kadar sürer?

Çene yapısında dişin konumu, çevresinde olan sinir, kemik, diş gibi oluşumların durumu, doktorun deneyimine bağlı olarak, gömülü olan 20 yaş dişin çekimi yarım saatle bir saat arasında devam edebilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Dişlerin çekiminden sonra kişide yüksek ateş, ağızda kötü koku, dinmeyen kanama, ağrılı kızarma ve şişlik gibi yakınmalar oluşursa, mutlaka doktora gidilmelidir. Çekimden sonra 4-5 gün içinde ağızda zorlanma, tükürükte kan olması gibi etkilerde bunun ihmal edilmemesi gerekir.

20 yaş dişleri her doktor tarafından çekilebilir mi?

Diş doktorları yeterli deneyime ve ekipmana sahip olurlarsa, 20 yaş dişlerini çekebilir. Fakat çene cerrahisi uzmanlarının almış oldukları eğitim ve operasyonlar yüzünden bu konuda daha deneyimli olmaları nedeniyle, bu dişlerin onlar tarafından çekilmesi daha uygun olabilir.

20 yaş diş çekimini normal diş çekiminden farkı var mı?

20 yaş dişlerinin çekimi anestezinin yeterli miktarda verilmesinde ve bu konuda uzman bir doktor tarafından çekilmesi halinde kolay bir işlem olarak kabul edilir. Çekim süresi dişin pozisyonuna göre değişim gösterebilir. Gömük olan dişler 30-60 dakika arasında çekilirken, ağıza sürmüş olan 20 yaş dişi 10 dakikada bile çekilebilir. Bu açıdan normal dişlerden pek farklı bir çekim olmadığı söylenebilir.

20 yaş dişlerinin ağız fonksiyonlarındaki önemi nedir?

Eski dönemlerde insanlar daha sert ve az pişmiş olan besinlerle beslendiklerinden, çiğneme kaslarının ürettiği güçle, bu kaslara bağlı çenen kemiği daha geniş yapıdaydı. Bu dönemde 20 yaş dişleri ağızdaki diğer azı dişlerin yaptığı gibi çiğneme ve öğütme görevi görüyordu. Zamanla insanlarda pişmiş ve yumuşak gıdalarla beslenmeye geçiş olduğundan, çiğneme kasları fonksiyonunu yitirmiş ve çene kemiği küçülmeye başlamıştır. Bu nedenle günümüzde 20 yaş dişleri çenede kendilerine yer bulmakta güçlük çekmektedir. Bu nedenle ağız içindeki fonksiyonlarda görev alamazlar.

20 yaş dişlerinin çevresinde olan tehlikeli oluşumlar

Üst çenedeki 20 yaş dişlerin üst tarafında maksiller sinüs boşluğu bulunur. Bunlar yüz kemiklerinin arasındaki hava boşluklarıdır. Bu boşluklar solunan havanın temizlenmesi, sesin rezonansını ayarlama ve kafatasının ağırlığının azaltılması gibi görevleri üstlenir. Üstteki dişin çekimi sırasında hatalı bir hareketle dişin ya da kökün sinüs boşluğuna kaçması olasılığı olabilir. Alt çenede bulunan dişin altından dudağın ortasına kadar nervus alveolaris inferior siniri geçer. Bu sinirin hasar görmesi halinde dudakta geçici ya da kalıcı uyuşma etkisi oluşabilir. Alttaki dişin arkasında bulunan lingual sinirde tehlikeli oluşumdur. Bu zarar görürse dilde geçici uyuşukluk oluşabilir. Burada lingual arterde dikkat edilmesi gereken alanlardır.

20 Yaş Dişleri Çektirilmeli midir?

Kimi insanlar ağızlarında çıkan son diş olan yirmi yaş dişlerini hayatlarının geri kalanı boyunca çektirmek durumunda kalmayabilirler. Kimileri ise yirmi yaş dişlerini çektirmeyi bazen bu dişler dişetlerinden yüzeye çıkmadan karar verirler. Bu noktada karar vermeyi gerektirecek durumlar ise:

16 ile 19 arası bir yaşta iseniz, yirmi yaş dişlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Diş hekimi, yirmi yaş dişini şayet öbür dişleri sıkıştırıyorsa, ağrıya yol açıyorsa ya da yüzeye çıkmaya çalışırken gömülü durumda kalmış ise çekilmesi gerektiğini söyleyebilir. Diş çekimi tüm bunların dışında, yirmi yaş dişinin dişetinden zorlanarak çıkması sebebiyle enfeksiyonlara sebep olabileceğinden tavsiye edilebilir.

Çene cerrahları çoğunlukla daha genç hastalarda yirmi yaş dişi çekiminin bu dişlerin tam olarak gelişmediklerinden dolayı dişin köklerinin ve kemiğinin daha yumuşak olduğu bir zamanda daha kolay olduğunu düşünürler. Genel olarak yirmi yaş dişlerinin çekilmesi uygulaması daha genç yaşta daha kolay olacaktır ve iyileşme hızı da aynı şekilde daha iyi olacaktır. Bazı diş hekimleri 20 yaşına gelmeden önce ileride meydana çıkabilecek problemleri engellemek amaçlı gömülü yirmi yaş dişlerini çektirmenin en iyi çözüm olduğunu söylemektedir.

Yirmi yaş dişleri ie ilgili herhangi bir problem yaşanmamış olabilir. Şayet hastanın yaşı 30’dan fazla ise ve herhangi bir yirmi yaş diş problemi yaşanmadıysa, büyük ihtimalle ileride de bu problemler yaşanmayacaktır. Sağlıklı ve düzgün çıkmış yirmi yaş dişleri genellikle çürüme harici sorun çıkartmayabilirler.

Yirmi Yaş Dişlerini Çektirmenin Riskleri Nelerdir?

Şayet bir yirmi yaş dişi çektirilirse aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Dişin çekildiği alandaki diş etlerinde ve diş oyuğunda ağrı ve şişme
 • Ortalama 24 saat süresince tamamen durmayan kanama
 • Çeneyi açarken ortaya çıkan ağrı ya da yaşanan zorlanma (çene kilitlenmesi)
 • Yavaş iyileşen diş etleri
 • Kaplama ya da köprü yapılmış dişlerde hasar ya da yirmi yaş dişin yanındaki dişin köklerinin hasarı
 • Koruyucu kan pıhtısının hemen yitirilmesi durumunda oluşan, iyileşemeyen diş yuvasındaki ağrılı bir iltihaplanma durumu

Çenedeki sinirlerin iltihaplanması ya da yaralanması sebebiyle lokal anesteziklerin etkisinin geçmesinin ardından ağızda ve dudaklarda kalan uyuşukluk. Uyuşukluk çoğunlukla kendiliğinden geçer, ancak nadir şekilde görülen durumlarda kalıcı olabilir.

Bir yirmi yaş dişinin üst çeneden çekilmesi durumunda sinüs boşluğuna doğru oluşan bir açıklık

Gömülü olmayan yirmi yaş dişlerinin çektirilme kararı, çoğu insanın operasyondan sonra yaşayacağı düşük sinir hasarı kadar ağrı ve şişmeye değmelidir.

Genel anestezi genellikle yirmi yaş dişi çekilmesi esnasında kullanılır ve genel anestezi uygulanan bütün ameliyatların ufak bir ölüm riski ve başka komplikasyonları mevcuttur.

Yirmi Yaş Dişlerini Çektirmemenin Riskleri Nelerdir?

Şayet yirmi yaş dişleri çekilmezse, aşağıdaki problemler ortaya çıkabilir:

 • Yirmi yaş dişlerinin yerleşebileceği kadar yeterli bölge olmadığında gömülü kalabilir ve hiçbir zaman dişetinden baş gösteremeyebilir.
 • Yirmi yaş dişleri üzerlerinde dişeti parçasının büyümesine yol açar ve kısmen baş gösterebilir. Besinler bu dişeti parçası altına girebilir ve dişetlerinizin kızarık, şişmiş ve ağrılı olmasına yol açabilir. Bunlar dişeti parçasının altında büyüyen mikropların enfeksiyona yol açtığının belirtileridir.
 • Yirmi yaş dişlerinin biri ya da daha fazlası çok kötü bir ağrı ya da acı ile dişin üstünden ileri doğru ya da geriye doğru veya her iki yöne doğru çıkabilir.
 • Öbür dişlere ve kemiğe verilen hasar ya da enfeksiyon gibi daha ciddi problemler gömülü dişler sebebiyle oluşabilir. Bir sıvı kesesi gömülü bir diş çevresinde ortaya çıkabilir ve kese yanındaki dişlere, çeneye ve kemiklere kalıcı bir hasara sebep olabilecek bir kiste dönüşebilir.
 • Yirmi yaş dişlerini tutamaması halinde ağzın arkasında çürük ve dişeti hastalığı oluşma riski daha fazladır, çünkü ağzın o bölümünü düzgün olarak fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek oldukça güçtür. Ancak şayet diş hekimi senede bir ya da iki defa ziyaret edilirse çürükler ve dişeti hastalığı erken bir aşamada tespit edilebilir ve tedavi edilebilir.
 • Şayet ortodonti tedavisi görecekseniz yirmi yaş dişlerinin yerinde kalmasına izin vermek tedaviyi etkileyebilir.

Yirmi yaş dişini çektirmeye karar vermek:

Yirmi yaş dişinizi çektirme sebepleri;

 • Yirmi yaş dişleri çıkabilecekleri yeterli alana sahip değilse gömülü kalabilir.
 • Yirmi yaş dişleri çekilmezse diş eti hastalığı ya da çene enfeksiyonu yaşama olasılığı fazlalaşır.
 • Zamanla daha da kötüye gidebilecek bir sağlık problemi mevcut ise sağlıklıyken yirmi yaş dişinizi çektirmek daha uygun olur. Yirmi yaş dişini çektirmek oldukça güç bir ameliyat olabilir ve küçük ya da büyük çaplı komplikasyon risklerine yol açabilir.
 • Gömülü bir yirmi yaş dişi etrafında bir sıvı kesesi (kist) meydana gelirse yanındaki dişlere ve çeneye kalıcı hasarlara sebep olabilir.
 • Yirmi yaş dişleri çıkıyorsa diş hekiminin düzeltici ve güçlendirici bir diş bakımı (diş telleri ve kaplamalar gibi) yapması güçleşebilir ya da yapılan diş bakımı zarar görebilir.
 • Yirmi yaş dişlerini çektirmeme sebepleri:
 • Yirmi yaş dişleri ilgili hiçbir zaman problem yaşanmayabilir.
 • Yirmi yaş dişini çektirmeden dolayı yaşanan riskin çok az olmasına karşın herhangi bir operasyona dair riskiniz olabilir.
 • Yaş 30’dan fazla ise yirmi yaş dişleriyle ilgili problemler yaşama riski oldukça az olabilir.
 • Yirmi yaş dişin yanındaki var olan dişler ve mevcut diş tedavisi dişin çekilme sürecinde hasar görebilir.

Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr